Σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα που διεξήχθη στα Σπάτα, η ΑΕΚ επικράτησε της Προοδευτικής με 4-0. Ντεμπούτο για Βίντα, σκόραρε δις ο Ορμπελίν Πινέδα.

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη του ελληνικού πρωταθλήματος και τη δοκιμασία στο ΔΑΚ της Λαμίας, η ΑΕΚ φιλοξένησε την Προοδευτική στα Σπάτα σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα. Η Ένωση επικράτησε εύκολα (4-0), με τον Ντομαγκόι Βίντα να πραγματοποιεί ανεπίσημο ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα.

Ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ, με τον Ματίας Αλμέιδα να τσεκάρει την κατάστασή του ενόψει της πρεμιέρας της Super League. Ο 33χρονος στόπερ έδειξε πως δεν βρίσκεται ακόμα στον επιθυμητό βαθμό ετοιμότητας και χρειάζεται ακόμα χρόνο.

Ο Αργεντινός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και καταστάσεις στο προπονητικό φιλικό διάρκειας τριών 45λέπτων. Ο Πελάδο ξεκίνησε τον Στάνκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ και τους Τζαβέλλα, Βίντα, Χατζισαφί στην άμυνα. Ο Άμραμπατ ανέλαβε τον ρόλο του δεξιού-μπακ χαφ και ο Τσούμπερ του αριστερού. Γιόνσον και Σιμάνσκι συμπλήρωσαν την τετράδα του άξονα, με τους Πινέδα και Μάνταλο να τοποθετούνται πίσω από τον προωθημένο, Σέρχιο Αραούχο.

Ο Ορμπελίν Πινέδα είχε πολλά… κέφια κόντρα στην Προοδευτική, σημειώνοντας τα δύο από τα τέσσερα γκολ του δικεφάλου. Ο Μεξικανός άσος άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 20ο λεπτό. Μετά από ενέργεια και πάσα του Στίβεν Τσουμπερ από τα αριστερά, ο Πινέδα έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο 26χρονος άσος της ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματά του. Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε στην περιοχή, έκανε μία ντρίπλα και πλάσαρε υποδειγματικά τον Αστρά.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 45’, η Ένωση βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Σιμάνσκι κινήθηκε κάθετα και.. σέρβιρε στον Γιόνσον, που με πλασέ, έγραψε το 3-0.

Όσο για το 4ο γκολ των κιτρινόμαυρων, ήρθε στο 9′ του τρίτου 45λεπτου με τον Μοχαμαντί, ο οποίος με σέντρα-σουτ από τα αριστερά που κόντραρε και σε σώμα αντιπάλου, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα, 3-4-2-1): Στάνκοβιτς, Βίντα (65’ Ρότα), Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Αμραμπατ (82’ Μοχαμάντι), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Πινέδα, Μάνταλος (62’ Γκαρσία),…